Kouřím hlavně na večírcích a při setkáních s přáteli. Měl bych se vyhýbat společenským kontaktům, abych se nevrátil ke své závislosti?
Kouření ve společnosti je jedním z nejčastějších problémů, s nimiž se potýkají lidé, kteří se snaží přestat kouřit. Uvolněná atmosféra setkání s přáteli a alkohol snižují zábrany, omezují sebekontrolu a poskytují mnoho podnětů podporujících chuť zapálit si cigaretu.
Při odvykání kouření není nutné a ani vhodné vzdát se společenských kontaktů a setkání s přáteli. Podpora přátel a známých může dokonce pomoci udržet abstinenci a trvale se zbavit závislosti. Je dobré informovat okolí o svém rozhodnutí přestat kouřit a požádat je o podporu.
V situacích, které vystavují člověka, který přestává kouřit, kontaktu s kouřem a jinými podněty vyvolávajícími reflexy kuřáka, je velmi důležité zachovat sebekontrolu a reagovat odpovídajícím způsobem. Je třeba se vyhýbat zakouřeným místnostem nebo požádat známé, aby v naší přítomnosti nekouřili – aby šli ven nebo se postavili trochu dál. Je také vhodné vyhnout se alkoholu, který omezuje asertivitu a schopnost sebekontroly.
Za účelem změny návyků můžete přátelům navrhnout nové formy trávení volného času – společné sportování, hraní deskových her nebo prostě změnu místa setkání na takové, kde se nesmí kouřit, což pomůže zachovat abstinenci a odvést pozornost od nikotinové touhy.
