Co dělat ve stresových situacích, kdy jsem obvykle sahal po cigaretě?

Mnoho lidí tvrdí, že kouří kvůli stresu a že cigareta jim pomáhá uvolnit se a relaxovat. To je mýtus! Vědecké výzkumy ukazují, že cigarety zvyšují krevní tlak a nervové napětí. Pocit uklidnění souvisí s okamžitým, dočasným účinkem nikotinu na tzv. systém odměn v mozku. Zvýšená sekrece neurotransmiteru zvaného dopamin nám zlepšuje náladu, ale tento účinek není trvalý. Po vykouření cigarety se nikotin pomalu vylučuje z organismu, hladina dopaminu klesá a my se cítíme ještě hůře. Navíc snížení hladiny dopaminu samo o sobě vede k pocitu napětí a stresu.

Nikotin tedy nemá uklidňující účinky, naopak, vědomí této skutečnosti by mělo stačit k tomu, abychom se ve stresových situacích vzdali kouření. Kouření by v takových chvílích mělo být nahrazeno něčím jiným. Stojí za to seznámit se s dechovými relaxačními technikami. Skvělým způsobem, jak snížit napětí, je také fyzická aktivita – 10minutová procházka, několik kliků nebo dřepů by mělo stres snížit mnohem lépe než cigarety a cvičení navíc pomůže udržet zdraví a kondici.